2012. szeptember 27., csütörtök

Otthoni kísérletek, avagy gyermekeim, mint kistudósok /Lávalámpa, és „tejtűzijáték”/


Nagyon sok kísérlet van, amit otthon is kipróbálhatunk, bevezetve így játékosan gyermekünket a fizika és a kémia világába. Én csak véletlenül akadtam rá a „házi lávalámpára”, de tovább kutakodva neten rengeteg ilyen érdekes oldalt találhatunk.
A legjobb ez az oldal, ahol nemcsak a kísérletet találhatjuk, hanem a magyarázatot, ami nagyon fontos: http://www.stevespanglerscience.com/experiments

Bár kisgyermekeknek nehéz még megérteni, és elmondani ezeket, de én pl. manóknak, vagy kis gömböcskéknek rajzolom le az elemeket és kis képregény formában mesélgetek a történésekről.

Házi lávalámpa:



Kellékek:

-1 műanyag átlátszó műanyag üveg/nem kell túl nagy/
- víz
- étolaj
- pezsgőtabletta
- ételszínezék

Öntsünk vizet az üveg egyharmadáig, aztán olajt kétharmad részig. Csöppentsünk bele egy csepp ételszínezéket. Várjuk meg, míg lesüllyed az aljáig, aztán dobjuk bele a pezsgőtablettát.

Mi történik?
Az olaj könnyebb, mint a víz, ezért a víz felett „lebeg”. Az ételfesték, kicsit lassan, de lesüllyed a vízbe, és beszínezi. A pezsgőtabletta elég nehéz, lesüllyed, majd feloldódik a vízben, buborékokat csinál.

Mi szódabikarbónával is csináltuk. Beleöntöttünk szódabikarbónába citromlevet, majd gyorsan beleöntöttük ezt a lávalámpánkba.
/A szódabikarbóna (mint alap) és a citromlé (egy sav) egyesül, ezáltal szén-dioxid keletkezik/

A tejtűzijáték



Kellékek:
- 1 tál
- tej
- ételfesték
- fülpiszkáló
- folyékony szappan

Öntsünk egy mélytányérba tejet. Csöppentsünk bele az ételfestékeket, azután érintsük bele a fülpiszkálót egy kis folyékony szappanba, majd tegyük bele a tejes tálba. Az ételfestékek csillagszerűen szétfutnak.

Magyarázat:

A tej többnyire víz, de emellett tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjéket, kicsi zsír cseppeket.
Amikor a pici szappancseppet beletesszük a tejbe, akkor az megbontja a felületi feszültséget, vagyis gyengíti a fehérjék, és a zsír közötti kötést. A vízkedvelő szappan molekulák „üldözni” kezdik a zsír molekulákat, /hogy hozzájuk kötődjenek/, akik össze-vissza „menekülnek,közben mindenfelé lökik a színmolekulákat /ezért is látható, az amúgy láthatatlan folyamat/. Ahogy a szappan elkeveredik, a tejben a folyamat lelassul, majd megáll. 

2012. szeptember 21., péntek

Otthon készíthető világító lámpa műanyag üvegből


 Láttam a neten egy klassz ötletet, hogy lehet vizes palackból világító lámpát csinálni. Ott világítótornyot csináltak, mi viszont kis "mecsetet". Jól jön egy ilyen kis házilag elkészített világító test, mert ha felébredünk valamiért, akkor nem kell a sötétben tapogatózni.
A mi gyermekeink is félnek a sötétben, ennek is utána néztem a neten.

„A sötéttől való félelem egyike az ősi félelmeknek. A sötétben nem tudunk tájékozódni, elveszítjük azokat a fogódzóinkat, amelyek a biztonságunkat jelentik. Nem látjuk az arcokat, a tárgyakat. Magunkra maradunk. Beindul a fantázia, ami mindig felnagyítja, és tovább torzíthatja a félelmeket. Ilyenkor láthat pl. farkast, rókát a sötétben, később betörőt, gonosz embert, bármit. A gyereket meg lehet tanítani arra, hogy a sötét lehet érdekes is. A diavetítés erre kiválóan alkalmas. Ujjainkkal figurákat formázunk a vásznon. Mesét találunk ki hozzá. Vagy játékosan tapogatunk. Megpróbáljuk kitalálni, mi akadt a kezünkbe.
Sok gyerek számára megnyugtató a halvány jelzőfény. Alkalmazzuk bátran.”
(Kazimir Ágnes, gyermekpszichológus)

A világító jelzőfény nyugtató hatásáról az jutott eszembe, hogy talán ez azért lehet, mert régen tüzet gyújtottak az emberek a szabadban, és amellett aludtak, hogy melegedjenek, és mert a vadállatok nem mertek a tűzhöz és a fényhez közelebb jönni, így biztonságban voltak.
„A tűz az ember barátja és segítőtársa lett. Segítségével kiűzte a vadállatokat barlangjaikból, és maga költözött oda. A tűz világított, melegített és védelmet nyújtott a vadállatok ellen.”








Hogyan kell világító lámpát készíteni:
Hozzávalók:
-          2 ásványvizes palack
-          Akril, vagy üvegfesték, alkoholos filc
-          Gyöngyök /a kásagyöngy olcsó, és sokszínű, és vannak boltok, ahol ömlesztve kedvező áron vásárolhatsz ömlesztve különféle gyöngyöket.
-          technocol
-          gyurma
-          kicsi elemlámpa

  1. Levágtam az üveg felső egy harmadát.
  2. Kifestettük az üveg alsó és felső részét. Mi üvegfestéket, és akril festéket használtunk hozzá.
  3. Miután megszáradt technocollal csináltunk rá ablakot, és ajtót, és szép színes gyöngyöket ragasztottunk rá, majd fekete alkoholos filccel mintákat rajzoltunk.
  4. Később jöttem rá, hogy kell egy alsó rész is, amit el kell takarni, hiszen ide rögzítünk alulra egy kisebb elemlámpát. A takarás azért kell, mert nem szép, ha látszik az elemlámpa.

Mit tanulhat a gyermek?
-          mesélhetünk neki a tűz és az emberek kapcsolatáról
-          beszélhet a sötétben való félelmeiről
-          jó alkalom, hogy bevonjuk azokat is a kreativkodásba, akik nem szívesen festenek, rajzolnak maguktól
-          kiválóan fejlődik a szem-kéz koordináció, és a finommotorika /festés, gyöngyfelcsippentés során/


2012. szeptember 16., vasárnap

"Kisfiam ne játssz az étellel!", avagy kreatív ételek gyermekeknek

  Ugye mindenki számára ismerős a fenti szólás mondás? Hiszen az étellel nem szabad játszani, csak megenni, mondták nagyanyáink. Holott ha jól belegondolunk az elkészítés, és főként a tálalás során főleg a szakács, cukrász szakmában szükség van kreativitásra, szépérzékre. /Szóval azért titokban mindig is játszottunk az étellel.../
  A neten keresgélve megtaláltam azt, aki ebből, még üzletet is csinált: Mark Northeast, aki kreatív szendvicseket csinál reklámkampányokhoz, és workshopokat is tart gyereknek Angliában, az egészséges táplálkozás jegyében. Az ötlete egyszerű, viszont nagyszerű, és jó köntösbe csomagolva remekül eladható. http://www.funkylunch.com/gallery.htm
http://www.creativefooddesign.com/about-me.htm

      Nem  beszélve arról, amikor egy anyuka szembesül a sokak által jól ismert problémával: "Nem eszik a gyerek" Ilyenkor előkerülnek mindenféle praktikák, kérünk, könyörgünk, fenyegetünk, jutalmazunk, mindezt sokszor hatástalanul. Ráadásul legtöbben a ropi, pufi, és egyéb tápanyag és vitaminszegény snackkekhez folyamodnak, mert azért valamit kell enni, hogy el ne fogyjon szerencsétlen. Sajnos elsőszülött kislányommal én is szembesültem a "nem evés" nagy problémájával, és sokat kínlódtam a megoldáson. /Mondjuk ő tojásallergiás is volt, azért nem evett, de most sem az a nagy étkű./
Én a haszontalan nassolás helyett végigzongoráztam azokat a régi és új zöldség, és gyümölcs alapanyagokat, átnézve, miben mennyi vitamin, illetve fehérje található, és próbáltam mindig valami újat megkóstoltatni vele. Így lett kedvencünk pl. az avokádó, a garnéla, a brokkoli, a csicseriborsó /mely majdnem annyi fehérjét tartalmaz, mint a hús, és koleszterincsökkentő hatású/. Kaják közül pl Stahl Judit spenótos túrógombóca, Jamie Oliver lencsefőzeléke, és a Tv paprikás ausztrál szakács Bill kukoricaropogósa, vagy Gordon Ramsey halpogácsája.

     Igyekeztem bevonni kislányomat, és kisfiamat is mindig a főzésbe, hiszen:

- a főzés nagy élvezetet nyújt
- amit a gyermek csinál, azt jobban megeszi
- tanul főzni
- tanul a hozzávalókról
- tanul kémiát /hiszen a főzés sütés közben magyarázhatunk arról, hogy alakulnak át az anyagok, a főzés már kifejezett szakága, a molekuláris gasztronómia is erre épül/
- fejlődik a kézügyessége

/Ezt mondja Alison Mackonochie & Sarah Lewis: A terhesség és csecsemőgondozás gyakorlati enciklopédiája is (ami nagyon sok hasznos tanácsot ad a szüléstől a gyermeknevelésig/

    Végignéztem a neten angolul a kreatív ennivalókról készült képeket, és mi is eljátszottunk egy kis paprikával, tojással, és pufival /most kövezzetek meg, mert az előbbiekben rosszat írtam róla/.  Bár a mi szerény próbálkozásunk eltörpül a neten látható képek mellett, de a tojást, és a paprikát is örömmel falták be a csemetéink, és rendkívül élvezték a játékot. Én fogpiszkálót használtam, hogy összetűzzük a dolgokat.
Fontos, hogy gyermekeink is lássák a képeket, azt, hogy mit lehet csinálni, mert ebből inspirálódnak, tanulnak.

Íme a mi alkotásaink /amire akkor is büszkék vagyunk, ha girbegurba, nem pontos, mert a gyermekeim egyedül csinálták!, jó kedvel/

Csiga-biga














Mosolygós fej



















A fent említett Mark Northeast elmélyülten alkot.

             










Kedvenceim a Googleból

2012. szeptember 7., péntek

Lómánia és gyöngyözés

Talán nem mondok újat semelyik kislányos anyukának azzal, hogy a kislányok nagy részére valamilyen érthetetlen okból 2-3 éves korukban rátör a " ló-, vagy pónimánia". Vannak akik később ezt kinövik, de vannak akik nem, de addigra persze a szobájukban jelentősen megnőhet az 1 négyzetméterre eső pónik mennyisége. Kislányom is az előző kategóriába tartozik /pl. születésnapi tortájára mézeskalács házikóba bemenetelő marcipán ló csordát kért/, ezért igyekeztem kis korától belevinni a "ló" témát a kreatívkodásba.
Itt WC papír gurigából csináltunk egy lovat, mert óhatatlanul felhalmozódik nálunk, abból a megfontolásból, hogy ez is jó lesz valamire.

Néhány tipp, mire használhatjuk a sok wc papír gurigát még:

- Befesthetjük sokféle színűre, vagy beragaszthatjuk csomagoló papírokkal, hogy jobban nézzenek ki. Ha sok van belőle, akkor lehet :
1. tornyot építeni
2. labirintust építeni, ahol feladat úgy végig menni, hogy a gyermek nem dönt el egyet sem a kirakott gurigák közül
3. építhet kis kerítést saját magának a gyermek, ami a házikója lehet
4. bowlingozáshoz kiváló, ha 2 gyermekünk van versenyezhetnek is, ki mennyit dönt el


         










































Hozzávalók:

-2 db wc papír guriga
- cipődoboz tető, vagy valami kemény karton a lábnak és a nyaknak, és a faroknak
. fonal, vagy felvágott póló /sörénynek, de a farok is lehet ebből/
- 1 doboz tempera
- gyöngyök
- ragasztó
















-A nyaka részt dupla kartonból csináltam, hogy megtartsa a fejét, és lyukakat csináltam rá /cipész árral a legegyszerűbb ütni/
- A fonalat úgy a legkönnyebb a gyereknek a lyukba fűzni, ha celluxal körberagasztjuk a végét, hogy olyan legyen, mint egy cipőfűző.
- a szemét gyöngyből ragasztottuk

Ha nem akar a kisfiam rajzolni, festeni:

Hogyan vegyük rá a fiúkat a festésre, alkotásra?

- Nálunk az új mindig jó dolog, vettem sokszínű temperát a 100 Ftos boltban /a minősége egész jó!/
mindegyikből kinyomtam a kisfiamnak egy papírra, és nagyon élvezte, hogy mindegyikkel festhetett, és kevergethette a színeket.

- Vettem technocol ragasztót, és volt egy csomó gyöngyöm. /pl. a kásagyönyg, és flitter megfelelő és nem is drága/, és egy papírra rajzoltunk a ragasztóval, majd a gyöngyöket ráraktuk a ragasztott felületre.
Ez azért jó, mert sokat kellett csippenteni, így ügyesedik a kezük, és fejlődik a finommotorika, ami később az írásnál nagyon fontos.

- a különféle gyöngyök azért jók, mert színesek, csillognak, olyanok , mint a kincsek, és a kisfiam is élvezettel válogatott belőlük