2020. március 31., kedd

Bolond füzet-bolondok napján avagy krumplinyomdával krumpliságok

Április elseje a tréfálkozás napja. Nem lehet tudni, honnan ered ez a szokásunk, csak feltételezések vannak róla.

Többen azzal magyarázzák, hogy a középkorban április elseje volt az év kezdő napja. Ilyenkor az emberek egymást ajándékozták meg. 1564-ben viszont az újévet január 1-re helyezték át. Sokan viszont ugyanúgy április elsején is adtak ajándékokat, de ezek lassan tréfás semmiségekké váltak.
Más elméletekről itt olvashattok: https://mult-kor.hu/20140401_tobb_magyarazat_is_van_aprilis_1_eredetere

Ha rajzolni, festeni szeretnétek ezen a napon, akkor mutatok nektek két megoldást, ami kisebbeknek és nagyobbaknak is kedvére való lehet, amellett, hogy az agyatok kreatív részét is megmozgatja.

Ezekhez szükséges alapanyagokat otthon is megtalálhatjátok:
- krumpli
- festék (vízfesték, vagy tempera)
- papír
- cérna
- tű
- ceruza
-filctoll (ha van, ha nincs, akkor jó a ceruza is)
- fadugó (a második füzetkéhez)

Kisebbekkel amit készíthetünk egy kedves kis mondóka alapján: (Itt is kell a szülő segítsége)

Tulipánból paprika
Paprikából Jancsika
Jancsikából Kiskirály
Kiskirályból tulipán.

 1. Ez egy régi technika és gyerekkoromban is készítettünk ilyet. Nagyon szerettem, sok lehetőség rejlik benne. A képen látszik, hogy egy krumplit vágtam több részre.
 2. Ebből lehet egy paprikaforma, és egy egész tulipánforma.
 3. A tulipánformát vízfestékkel, vagy temperával befestjünk.
 4. Egy A/4-es rajzlapot kettéhajtunk, szétvágjuk, így két A/5ös lapot kapunk. Összehajtjuk képeslap formában. Megfelezzük, és a képeslapunk első lapját bevágjuk. Majd rányomatjuk a tulipánunkat.
 5. Itt a tulipánunk, aminek a felső részét (a szirmait) kinyitjuk.
 6. A tulipán aljához igazítva odanyomatjuk a paprikaformánk felső részét. (úgyis lehet csinálni, hogy a paprikaformánkat lefestjük, és a tulipán aljához illesztve rányomjuk.
 6. Kinyitjuk a képeslapunkat, hogy a belső oldalt lássuk. Ide nyomatunk egy fél krumplival egy Jancsika arcot.
 7.Megrajzoljuk filctollal, vagy ceruzával Jancsikát. Ezután már el is mondhatjuk a mondókát.


Második projekt: Vicces lapozgatós kisfüzet. (Ezt 3-4. osztálytól ajánlom)
1. Hajtsunk félbe 2 db A/4-es rajzlapot. Vágjuk félbe és hajtsuk össze képeslapszerűen. (4 db képeslapot kell kapnunk)
2. Itt gyakorolhatjuk a vonalzó használatát. Három részre kell, hogy osszuk a nagyobbik oldalt. (Itt is kell a szülői segítség)
3. A képeslapunk rövidebb oldalától be kell mérni 1 cm-t, és eddig bevágni a képeslapunk mindkét oldalát. (Azért kell, hogy egy cm maradjon, mert akkor szétesne a lapunk!)
4. A lényeg ennél a kiskönyvnél, hogy a képeslapjaink felső részére emberek, vagy állatok feje, középső részére a teste (kezei), és alsó részére a lábai kell, hogy kerüljenek. Ez jó kis móka, hiszen variálhatjuk (kövér test, sovány test, asszony fej, ember fej, lábak: magas sarkúval, csizmával, szoknyával, stb.)
Íme lejebb néhány példa. Használjuk a krumplinyomdát (egy-egy szeletet több cikkelyre vághatunk)




5. Ha készen vagyunk, akkor egyberakjuk képeslapjainkat, és elővesszük a tűnket és a cérnánkat. (Keressünk egy színes előlapot is a kiskönyvünknek, ezt is tegyük az elejére. Az összefűzéshez 3 helyen kell kilyukasztani középen a füzetet.
6. Fűzzünk be a tűbe cérnát és a középső lyukba hátulról szúrjunk előre.
7. Majd öltsünk a jobb oldali lyukba.
8. Hátul jöjjünk fel a bal oldali lyukon.
9.Majd menjünk hátra középen, és kössük meg csomóra! (dupla csomóra)
Kitalálhatjuk a lapozgatás közben a saját mesénket is.



















Ezt a lányom készítette, saját ötlet alapján. (Ilyet is lehet)












2020. március 28., szombat

Pop up képeslap, sablon technikával lépésről lépésre

Bármi történik, a tavasz, akkor is itt van, a fák virágoznak, a madarak énekelnek. Ebben a bejegyzésben több témával foglalkozok:bútorfestés-festett virágok, pop up technika, rajzpályázat.

Tudtad-e, hogy nagyon sokáig a falusi házakban nem volt kémény, ezért bent nagy füst volt, ami mindent bekormozott? Egy idő után sikerült kitalálni a füst elvezetését, így olyan bútorokkal is berendezhették a házukat, amik fenyőfából készültek, és festve díszítettek.
Rengetegféle virág motívumot, madárábrázolást megismerhetsz, ha megnézed a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum raktárában készített képeket. Kattins ide:

Tudtad-e, hogy a tulipánt a törökök hozták el hozzánk?
A tulipán nemzetség Eurázsia mérsékelt égövében honos és ezen a területen sok faj képviseli. Ázsiában az ókortól becsülik ehető hagymájáért és szép virágjáért. Első termesztett fajtái az oszmántörökök közvetítésével jutottak Európába a 16. sz. derekán. A következő század folyamán hódították meg az európai kerteket, háttérbe szorítván a népszerű középkori dísznövényeket (rózsa, liliom, szekfű stb.) és szenvedélyes virágdivatot, ún. tulpomániát keltettek. Különösen Hollandiában állítottak elő sok ezer új fajtát és változatot, itt volt hosszú ideig az európai tulipán-kereskedelem központja. Népszerűsége később sem csökkent, a 19. sz.-ban sokfelé nemzeti virággá lett (Franciao., Belgium, Németo.). (Magyar Néprajzi Lexikon)

Bátorítok mindenki, készítse el az alábbiakban bemutatott képeslapot otthon és küldje be a Hagyományo Háza rajzpályázatra

No de lássuk a technikákat! A kivágott sablonok a kedvenceim, hiszen elég hozzá egy papír (jó, ha rajzlap) és már is van egy mintánk, amit rengetegféleképpen sokszorosíthatunk. (Ezt a technikát a Hagyományok Háza "Tanuljunk népművészetül" tanfolyamán tanultam az oktatónktól Sevella Zsuzsannától).https://hagyomanyokhaza.hu/hu/oktatas/program/tanuljunk-nepmuveszetul-1

Pop up képeslap bútorfestett motívumokkal
Zöld Péter meséje alapján
Egy másik érdekességet, a "pop up" alaphajtását is bemutatom. Ez egy nagyon érdekes technika, rengeteg mesekönyvet is így készítenek.
Itt láthattok egy nagyon jópofát:
https://www.youtube.com/watch?v=f-JfIW_VAcE
Mi minden belefér egy összecsukott könyvbe, ugye?

Ezt a mesét is meghallgathatod:
https://www.youtube.com/watch?v=17YZNFUGiLM

Vagy Zöld Pétert Szabó Gyula felolvasásában:https://www.youtube.com/watch?v=n6O1As-lUOk

Nem biztos, hogy egy alkalommal készen leszes vele, és lehet, hogy több próbát is kell csinálnod, de a kezed fejlődik, és anya is csinálhat egyet veled. Dolgozzatok össze!



 Én sokat tanultam rajzolni, így a motívomukat saját kézzel rajzoltam le a bútorokról. (Ha ki tudod nyomtatni akkor ezt is körberajzolhatod, vagy ha van tableted, akkor ha ráteszed a papírt a képernyőre át tudod másolni.)
Madárkák egy gondolkodószékről.
 Tulipánmotívum.
1. Sablonkészítéshez használj egy kettéhajtott A/6-os lapot. (A/6-os az, amikor a rajzlapot hosszában kettéhajtjuk, elvágjuk, majd ezt a felet megint kettéhajtjuk és elvágjuk) A félbehajtott papír egyik felére rajzolhatod meg ezeket a motívumokat.

















2. Ha megrajzoltad félbehajtva vágd ki.
Így lesz szép szimmetrikus, egyforma a mintád.

3. Jó ha kisollót használsz, azzal könnyeb kivágni a bonyolultabb formákat.

4. A sablon átszínezéséhez használj smirglipapírt és színesceruzákat. A színesceruzákból le kell dörzsölgetni port, vagy le kell kapargatni késsel.

5. A sablont tedd rá egy kettéhajtott sima papírlap felső részére. Gémkapoccsal vagy csipesszel rögzítheted, ahogy alul látható a képen.

6. A színes ceruzaporral kell az ujadat bedörzsölni, és beszínezni a sablon üres, kivágott részét. Vigyázz, hogy ne mozduljon el a sablonod!




7. A kivágott sablon ellentetjét is hasznáhatod.

8. Több virágot is rajzolhatsz az rajzlapod felső felébe.


 A pop up hajtáshoz itt egy kis segítség: 

9. Színes ceruzával is belerajzolhatsz az átsatírozott mintáidba.


 10. Ha készen vagy a rajzokkal a papírod hátuljára kell egy keményebb, vasagabb kartont ragasztóstifttel ragasztani.

11. Lejjebb láthatod, hogy Zöld Pétert és madarát is megrajzoltam külön papírra.