2017. november 16., csütörtök

Kalandozások ismeretlen mesevilágokban, avagy képzelt lények kreatív foglalkozás

Nemrég jártam a Magyar Természettudományi Múzeumban és ott láttam egy nagyon jó kiállítást. M. Nagy Szilvia gondosan kidolgozott grafikáin J.L. Borges Képzelt lények könyvének szereplői elevenednek meg. Gyorsan papírt és ceruzát ragadtam és lejegyzeteltem párat a sok-sok lény neve közül.
Ez adott ihletet a következő kézműves foglalkozáshoz.

2017.11.18-án 11:00-tól várok mindenkit a Mesemúzeumban, aki meg akarja tudni mi a Hippogrif, a Manticora, vagy a Peryton. Kedvenc könyvemből is olvasok egy mesét és sok-sok kreatív alapanyaggal és rengeteg ötlettel várok minden kicsit, akikkel különféle unikornisokat és sárkányokat készítünk.




2017. július 19., szerda

Itt a nyár-Készítsd el a saját sarudat, vagy napszemüvegedet

A meleg nyári napsütés elől jól esik behúzódni egy hűvös helyre, ahol kreatívan alkothatunk. Szeretettel várunk minden kicsit és nagyot ezen a délelőttön, amikor saját tervezésű egyedi napszemüveget gyárthatunk, vagy egyedi papucs makettet tervezhet mindenki a saját lábára. Kreativitásra fel!


2017. április 21., péntek

A ház titkai- házkészítős foglalkozás a Mesemúzeumban

Április 22., szombat 11 órától újra a Mesemúzeumban találkozhatunk. Most mindenféle házakat fogunk készítine, falusi portákat, városi bérházakat. Gyufáskatulyából papírból 3D-ben. Szárnyalhat a fantáziánk!
Íme néhány elkészíthető darab:


2017. április 14., péntek

Nyuszis, tojásfestős húsvéti készülődés

Ismét eltelt egy év, és lehet előkészíteni a tojásfestékeket.
Újra szeretettel várok mindenkit a Mesemúzeumban tojástfesteni berzseléssel, vesszőt hajlítani, nyuszis, csibés tojástarót készíteni  2017.04.15-én, 11:00-tól sok-sok kreativ alapanyaggal!
http://www.mesemuzeum.hu/husvet-elotti-keszulodes

2017. március 10., péntek

" A jó lovas katonának"...március 15-i kézműves foglalkozás a Mesemúzeumban

Március 11., szombat 11 órától
Március 15-re készülünk
Többféle kokárdát, csákót és pártát készíthetnek kicsik és nagyobbak, a bátor fiúk pedig saját készítésű kis huszárral és lovacskával vágtathatnak hazafelé.
http://www.mesemuzeum.hu/marcius-15-re-keszulunk



2017. február 21., kedd

Rózsa Erika egy modern hímző- nagyanyáink öröksége a mai női kezekben is továbbél


Mikor kezdtél hímzéssel foglalkozni, és miért?  

2010-ben harmadik gyermekem születése után vált bizonyossá, olyan munkát vállalok amit otthon is végezhetek, a családdal összeegyeztethető, a gyerekeim teljes értékű anyukája lehetek. Ezért kerestem szakmai képzést és Békéscsabán találtam meg a szakiskolában mestereimet és a szakmát amelynek nagyon hamar elkötelezettjévé váltam. Érdekes módon előbb nem a hímzés hanem a fafaragás volt a kitűzött cél. A fa számomra régi szerelem, mégis úgy alakult, hogy a népi textilművészet kiválasztott engem, így a hímzés lett  mesterségem. 





















Mi az ami a mesterség "szerelmesévé" tett?

Hamar megtaláltam a népművészetben elődeink által ránk hagyott örökséget, azt a csodálatos díszítő kincset - motívumokat, ornamentikát, amely nem merülhet feledésbe, újra kell gondolnunk, élhetővé mai korba illesztve élővé kell tenni. 

















Mik azok a tárgyak, amiket szívesen alkotsz?

Olyan tárgyakat készítek elsősorban, amelyek a mindennapokban jól használhatóak./ táskák és kiegészítőik, lakás textilek és textiljátékok /, 
Tárgyaim minden készítési fázisát én végzem el, az összeállítását és  megvarrását is. Fontos számomra az is, hogy nem csak a hímzés részét készítem, de én tervezem a mintáimat is  tiszteletben tartva a tájegységi sajátosságokat.

















Gyermekes anyukaként ez mennyire fér bele az idejébe, hogyan oldja meg a munkát, és a hétköznapokat?

Ez a része igényli a legtöbb logisztikát, de szerencsére a családom támogat ebben így lehetséges, hogy a nappalinkban kialakíthattam egy kis anyai sarkot. Párhuzamosan családi teendőimmel amikor csak lehet átlényegülök és alkotok. Ez most már olyan napi rutin, hogy csak ritkán okoz gondot. Nagy lehetőség számomra az is, hogy a Népi Iparművészeti múzeum Nyitott műhelyében helyet kaptam, sok mai népi iparművész és népművész között ahol folyamatos információ cserével, inspirációval gazdagodva dolgozhatok.






















Mi az, amit megtanulhat tőled valaki, hiszen sok 
táskavarrós tanfolyam van?

Tanfolyamainkon, foglalkozásainkon, arra törekszem, hogy az általam képviselt egyediséget vihesse mindenki magával, kész tárgyakkal, sikerélménnyel gazdagodva.  Mint ahogy alkotásaimban is törekszem egy saját stílus megvalósítására erre ösztönzöm  a hozzám fordulókat is, bátorítva őket, tudásommal támogatni akarom az érdeklődőket. A nép motívumok megjelenítése a hímzés technikáinak megtanulása jó hangulatú derűs együttléteken történik.

















Mi a kedvenc tájegységed, hímzésmotívumod, ha van ilyen?

Kedvenc tájegységem nincs, hiszen nehéz lenne elköteleződnöm egy ilyen csodálatos mintavilágban. Mégis van azonban kedvencem ez viszont a technikát illeti. Elsősorban a szabad rajzú hímzések ihletnek meg.

Milyen szervezet, egyesület tagja vagy?

Két  népművészeti egyesület tagja is vagyok, ami megtiszteltetés számomra mert a befogadás egyfajta elismertséget is jelent, a közösségi munka pedig folyamatos tanulást és továbbképzést.
Első egyesületem a Békéscsabai Népművészeti Egyesület, itt tanultam és váltam elkötelezett alkotóvá, majd oktatóvá. 
Másodikként az Iharos Népművészeti egyesület fogadott tagjává, és 2016-ban már a Mesterségek Ünnepén is velük ünnepelhettem a Budai Várban.

Mi áll hozzád közelebb: modern, vagy hagyományos?

Hozzám a modern stílus áll közelebb, mivel én is ahhoz a generációhoz tartozom akik nem születtek bele a népművészetbe, ezért más új meglátással közelítem az egészet így hozva létre valami újat alázattal a régi iránt.


























Mik a távolabbi terveid, álmaid?

Szeretnék a szakmámban kiteljesedni, tudásommal hozzájárulni ahhoz hogy hidat képezhessük a  generációk között "visszataníthassuk" gyermekeinket, és az érdeklődő nyitott felnőtteket akiknek felgyorsult világunkban újra megmutathatjuk azokat az értékeket amiket nem szabad veszni hagynunk.  A kedvvel és értelmesen kézzel végzett munka, alkotás, felfedezés, rácsodálkozás öröme. A megállás és észrevételezés a meglátás pillanatai. A fejlődés útja előttünk van én már ezen haladok, szeretném másoknak is megmutatni, invitálni őket ebbe az irányba.

Hol érhetünk el?

Munkáim a https://www.facebook.com/erikez.kezmuves/ oldalon láthatók. Személyesen pedig 2017.március 3-4-én (péntek, szmbat) várok mindenkit a Nyitott Műhelyben (1011 Budapest Fő utca 6.), ahol fedeles táskavarrást, a pontos összeállításának trükkjeit és szentistváni vizitke minta hímzését tanulhatják meg a foglalkozásra jelentkezők. További részletek itt:
http://www.hagyomanyokhaza.hu/page/12702/
http://www.hagyomanyokhaza.hu/page/12702/



2017. február 10., péntek

Vegyen szép lányt, aki hallja, messze van még farsang farka-kézműveskedés a Mesemúzeumban

Ijesszük el a telet zenével, csörömpöléssel! Gyertek és készítsetek dobokat, csörgőket, tamburát! Sokféle alapanyagból még a saját ötleteidet is megvalósíthatod! Aki maszkot szeretne készíteni, az se szomorkodjon, a táskámból előkerülnek a maszkformák is!
http://www.mesemuzeum.hu/teluzo-kezmuves-foglalkozas

2017. január 13., péntek

Kalapra fel, avagy farsang a Mesemúzeumban


Gyere jelmezben és alkosd meg saját kezűleg öltözéked kiegészítő darabját! Kreatív kézművesedés együtt, vidáman. Ló, róka, busó, somrero és egyéb álarcok 2017.01.14. 11:00-13:00-ig- . http://www.mesemuzeum.hu/farsang