2014. október 10., péntek

Miért jó az aikido? Ízelítő Japán harcművészetből.


Az aikido olyan szabadidőben végezhető foglalkozás, amely értékteremtő, fejleszti az önuralmat,

 fegyelmezettségre és gondolkodásra nevel. Az aikidoban nincsen verseny, éppen ezért a hangsúly 

a közösségépítésre, az egymás tiszteletére esik. Korra, nemre való tekintet nélkül bárki művelheti. 
Előnye az, hogy a családok együtt is részt vehetnek az oktatáson. 
Interjú Tóth Imre 4.danos aikido instruktorral


Mikor kezdted az aikidót?
1995-ben kezdtem, már majdnem 24 éve.

Mikor kezdtél el tanítani?
Már 1. Kyu-s koromban, mert az akkori mesterem, Michel Gollo kötelezett minden 1. Kyu-st arra, hogy oktasson. Engem mondjuk érdekelt is a tanítás, úgyhogy nem éreztem ezt tehernek.

Miért éppen az aikido?
Több oka is volt. Kerestem valamit, ami érdekes és izgalmas, és olyasmit akartam, amiben nincs verseny, mert a versenyben nagyon sokszor a másik legyőzése a cél bármilyen eszközzel, sportszerűtlenül is. Mellesleg az aikido edzések estek a legközelebb az akkori lakóhelyemhez.:) Előtte karatéztam két évet, de mivel színházban játszottam, nem akartam tovább csinálni, mert a karatéban mindig van sérülés, ha jól, ha rosszul csinálja az ember. Emlékszem az akkori edzőmnek is éppen el volt törve a karja.

Választhattad volna a Tai Chi-t is..
Akkor nem találtam olyan Tai Chi edzést, amiben a harcművészeti részét is hangsúlyozták. Én harcművészetet akartam gyakorolni. Az achilleszem kötött, nem is olyan hajlékony, ezért sem lett volna nekem jó, mert a Tai Chiban nagyon mély állások vannak.

Hol kezdtél el tanítani?
Az 5.kerületi Szent István Általános Iskolában és a 8.kerületi Somogyi Béla utca 13-ban a Józsefvárosi Diáksport Egyesület Judo termében, ahol a mai napig kedden és csütörtökön rendszeresen tartok edzést.

Mióta tanítasz gyerekeket?
Gyerekeket már 1990 óta tanítottam kreatív mozgásra, főként a Virányosi Közösségi Házban és Zuglóban. Aikidóra pedig azóta, amióta ezt a harcművészetet tanítani kezdtem.

Mit szeretsz az aikidóban?
Az aikidó egy végtelen lehetőség arra, hogy emberekkel együtt dolgozz, megismerd őket, és ezzel együtt megismerd önmagadat is. Azt is szeretem benne, hogy nincs alá és fölé rendeltségi viszony.

Mik azok a készségek, amiket megtanulunk aikido gyakorlása kapcsán?
Meg lehet tanulni jól esni, volt például akit kerékpárral elütött egy autó és úgy esett, gurult át az autón, hogy pár karcolással megúszta. A kitartó gyakorlás egyfajta önbizalmat ad, ami segít a konfliktusok elkerülésében, és megoldásában.

Te nem bontod korcsoportokra illetve, haladó és kezdő szintre a tanítványaidat, hanem együtt edzetek. Ez nem hátrány a haladóknak, és nem rossz egy kezdőnek?
Én úgy látom, hogy sokkal hatásosabb, ha együtt vannak a korosztályok. Ha a felnőtt a gyerekkel együtt edzhet, az mindkettőjüknek örök élmény. Persze vannak helyek, pl. iskolák, ahol inkább gyerekcsoportok jönnek össze.

Nem szoktak panaszkodni haladóid, hogy nem tudnak fejlődni a kezdők miatt?
Ha a kezdők miatt nem lehetne fejlődni, akkor én sem fejlődnék semmit soha. Inkább arról van szó, hogy az emberek türelmetlenek. Egy gyerekkel például egész máshogy kell edzeni, mint egy felnőttel. Ha mindig ugyanazzal az izomtónusú emberekkel edzel, akkor mindig ugyanazokat a hibákat követed el. Fontos, hogy kialakuljon egyfajta finomság, érzékenység a másik ember iránt.

Miért szeretsz tanítani?
Nekem fontos az, hogy lássam, hogy érti a tanítvány amit elmondok. Ezenkívül sok olyan elv van az aikidóban, amit az élet más területén is lehet hasznosítani pl. //
Nagyon örültem annak is, hogy egyes tanítványaim életminősége javult, pl. volt olyan, aki asztmás volt, és elhagyhatta a gyógyszert, mert rendszeresen járt gyakorolni.

Itt sokat kell gondolkodni?
Igen. Az aikido fizikai és szellemi gyakorlás is.
Egyszer lejött valaki kipróbálni egy edzést, és már az első edzésen azt mondta: “Huh, de hát itt sokat kell gondolkodni!” Ezen nekem is el kellett gondolkodnom, hogy ez kritika vagy dicséret :)

Máshogy tanítod a gyerekeket?
Igen, a gyerekeknél fontos nekem az is, hogy jó érezzék magukat. A gyerekeknek ugyanis nagyon fontos a játék. A gyerekfoglalkozások játékosabbak, pl. dobom a labdát és gurulva kell elkapni, kidobós is van, vagy a végén foci. Felnőtt edzéseken azonban a tudatosság a fontosabb. Ha Salföldön a szokásos tavaszi vagy őszi közös edzőtáborban vagyunk, akkor mindenképpen játékos elmek is vannak az edzéseken.

Nem nehéz rendet tartani, fegyelmezni a gyerekeket?
Nem, ha érdekes, értelmes dolgokat adunk át a gyerekeknek, akkor figyelnek, leköthetők.

Hol tanítasz?

Az edzések helyszínei és egyéb információk a honlapunkon megtekinthetők.

http://www.szilvavirag.hu/edzesek/

Helyszínek:

1. Zichy Miklós Általános Iskola
 2072 Zsámbék, Honvéd u. 4 
Szombat: 10:00-12:00 Tóth Imre /4.dan/

2. Józsefvárosi Judo terem 
1085 Budapest Somogyi Béla u. 13. 
Kedd- Csütörtök: 19:00-20:30 Tóth Imre /4.dan/ 

3.Budapesti Műszaki Egyetem Sportcentrum
Hétfő-Szerda-Csütörtök: 7:00-8:00 
 Tóth Imre /4.dan/, Áy János /3.dan/