2014. március 29., szombat

Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? avagy a Föld napja

Íme egy reményt adó jelmondat. A "Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?" a Föld napjának jelmondata. Ha túl kicsinek érezzük magunkat ahhoz, hogy tegyünk környezetünk védelméért, akkor olvassuk el, hogy hogyan kezdte Denis Hayes egyetemista 1970-ben. Mindig is csodáltam az amerikaiak eltökéltségét, és világmegváltó hitét /talán ezért ott a legtöbb az egy főre eső szuperhősök száma/.
A Föld napjának nálunk is van magyar weboldala: http://www.fna.hu/tortenetunk/afoldnapja. Itt le lehet tölteni egy társasjátékot is. http://fna.hu/jatektar/okovilag
Nemcsak ezen az egy napon érdemes gyermekeink figyelmét felhívni mennyire fontos, hogy takarékosan használjuk az energiát, de használhatjuk ezt arra, hogy felhívjuk a figyelmét a környezetünk védelmére. Amit otthon tehetünk az a szemléletformálás, és példamutatás /energiatakarékosság, szelektív hulladékgyűjtés, vízzel való takarékosság/ 
A legegyszerűbb és nagyszerűbb szemléltető eszköz, egy tekerős elemlámpa, amivel csak azután lehet világítani, ha megtekertük és megtermeltük az energiát. Ugye mennyire természetes, hogy csak feltesszük töltőre a telefonunkat, ha lemerül?
 Egy újrahasznosítós kézműves foglalkozás kapcsán pedig beszélhetünk arról, hogy mennyi mindent újra felhasználhatunk, akár otthon, akár szelektálás után nagyban.
Itt ásványvizes üvegből törökcsászáros ceruzatartót készítettük a "Kiskakas gyémánt félkrajcárja" meséhez a Mesemúzeumban, illetve kupakokból hajgumit, az összeillesztéshez milton kapcsot használtunk.

A törökcsászár bajsza és szakálla, és turbánja dekorgumiból készült. Kezét úgy csináltam, hogy régi pólóból vágtam le egy csíkot, meghúztam, így összepöndörödött. Alkoholos filctollal rajzoltunk rá.

















Ezek karkötők, vagy hajgumik, a kötő szintén póló csíkból van, amiben az a jó, hogy nyúlik. Ezenkívül köröket vágtam ki ásványvizes palackokból, és ezt lehetett összerakni a virágos változatnál.