2014. december 16., kedd

Adventi kézművesfoglalkozás a Mesemúzeumban

2014. december 21-én szeretettel várok mindenkit az adventi kézműves délelőttre. Míg anya és apa készülődik, addig nagyival gyertek el, hogy karácsonyi díszeket készítsetek, sőt még ajándék is készülhet a fa alá anyukádnak, például a lejjebb látható receptes füzet, amibe hozok kipróbált, jól bevált recepteket is, és belefűzzük! Lesz szódagyurma, üzenőkártya és sok-sok alapanyag, amiből kedvére alkothat mindenki!


2014. november 17., hétfő

Narnia krónikái, avagy utazzunk a fantázia világába

Amikor gyerekek voltunk a Tv-ben közvetítettek egy sorozatot, Az oroszlán, a boszorkány, és a különös szekrény címmel. Ez az egyik része C.S. Lewis 7 részes fantasy regényének. Ez a változat 1989-ben készült és az egyik videómegosztó oldalon meg is tekinthető. Én személy szerint jobban szeretem ezt régebbi változatot, mert lassabb, és nem annyira félelmetes, vagy "félelmesztő", ahogy kisfiam mondaná. Kicsit nagyobbaknak való a könyv változata, a filmeset /legalábbis ezt a régit ajánlom kisebbeknek is, mondjuk 2. osztálytól/
Ha ki akarunk szakadni a hétköznapok világából, akkor érdemes belevetnünk magunkat egy másik világba, és elképzelni, hogy a ruhásszekrényen keresztül eljuthatunk a Nagy Oroszlán, Aslan országába. Egy olyan világba, ahol van bátorság, igazságosság, erény, az adott szó számít, és a jó mindenképp győzedelmeskedik.

A Mesemúzeumban 2014.11.29-én ez lesz a téma.
http://www.mesemuzeum.hu/narnia-kronikai-kezmuves-foglalkozas-farkas-reka-iparmuvesszel

 
  

2014. október 10., péntek

Miért jó az aikido? Ízelítő Japán harcművészetből.


Az aikido olyan szabadidőben végezhető foglalkozás, amely értékteremtő, fejleszti az önuralmat,

 fegyelmezettségre és gondolkodásra nevel. Az aikidoban nincsen verseny, éppen ezért a hangsúly 

a közösségépítésre, az egymás tiszteletére esik. Korra, nemre való tekintet nélkül bárki művelheti. 
Előnye az, hogy a családok együtt is részt vehetnek az oktatáson. 
Interjú Tóth Imre 4.danos aikido instruktorral


Mikor kezdted az aikidót?
1995-ben kezdtem, már majdnem 24 éve.

Mikor kezdtél el tanítani?
Már 1. Kyu-s koromban, mert az akkori mesterem, Michel Gollo kötelezett minden 1. Kyu-st arra, hogy oktasson. Engem mondjuk érdekelt is a tanítás, úgyhogy nem éreztem ezt tehernek.

Miért éppen az aikido?
Több oka is volt. Kerestem valamit, ami érdekes és izgalmas, és olyasmit akartam, amiben nincs verseny, mert a versenyben nagyon sokszor a másik legyőzése a cél bármilyen eszközzel, sportszerűtlenül is. Mellesleg az aikido edzések estek a legközelebb az akkori lakóhelyemhez.:) Előtte karatéztam két évet, de mivel színházban játszottam, nem akartam tovább csinálni, mert a karatéban mindig van sérülés, ha jól, ha rosszul csinálja az ember. Emlékszem az akkori edzőmnek is éppen el volt törve a karja.

Választhattad volna a Tai Chi-t is..
Akkor nem találtam olyan Tai Chi edzést, amiben a harcművészeti részét is hangsúlyozták. Én harcművészetet akartam gyakorolni. Az achilleszem kötött, nem is olyan hajlékony, ezért sem lett volna nekem jó, mert a Tai Chiban nagyon mély állások vannak.

Hol kezdtél el tanítani?
Az 5.kerületi Szent István Általános Iskolában és a 8.kerületi Somogyi Béla utca 13-ban a Józsefvárosi Diáksport Egyesület Judo termében, ahol a mai napig kedden és csütörtökön rendszeresen tartok edzést.

Mióta tanítasz gyerekeket?
Gyerekeket már 1990 óta tanítottam kreatív mozgásra, főként a Virányosi Közösségi Házban és Zuglóban. Aikidóra pedig azóta, amióta ezt a harcművészetet tanítani kezdtem.

Mit szeretsz az aikidóban?
Az aikidó egy végtelen lehetőség arra, hogy emberekkel együtt dolgozz, megismerd őket, és ezzel együtt megismerd önmagadat is. Azt is szeretem benne, hogy nincs alá és fölé rendeltségi viszony.

Mik azok a készségek, amiket megtanulunk aikido gyakorlása kapcsán?
Meg lehet tanulni jól esni, volt például akit kerékpárral elütött egy autó és úgy esett, gurult át az autón, hogy pár karcolással megúszta. A kitartó gyakorlás egyfajta önbizalmat ad, ami segít a konfliktusok elkerülésében, és megoldásában.

Te nem bontod korcsoportokra illetve, haladó és kezdő szintre a tanítványaidat, hanem együtt edzetek. Ez nem hátrány a haladóknak, és nem rossz egy kezdőnek?
Én úgy látom, hogy sokkal hatásosabb, ha együtt vannak a korosztályok. Ha a felnőtt a gyerekkel együtt edzhet, az mindkettőjüknek örök élmény. Persze vannak helyek, pl. iskolák, ahol inkább gyerekcsoportok jönnek össze.

Nem szoktak panaszkodni haladóid, hogy nem tudnak fejlődni a kezdők miatt?
Ha a kezdők miatt nem lehetne fejlődni, akkor én sem fejlődnék semmit soha. Inkább arról van szó, hogy az emberek türelmetlenek. Egy gyerekkel például egész máshogy kell edzeni, mint egy felnőttel. Ha mindig ugyanazzal az izomtónusú emberekkel edzel, akkor mindig ugyanazokat a hibákat követed el. Fontos, hogy kialakuljon egyfajta finomság, érzékenység a másik ember iránt.

Miért szeretsz tanítani?
Nekem fontos az, hogy lássam, hogy érti a tanítvány amit elmondok. Ezenkívül sok olyan elv van az aikidóban, amit az élet más területén is lehet hasznosítani pl. //
Nagyon örültem annak is, hogy egyes tanítványaim életminősége javult, pl. volt olyan, aki asztmás volt, és elhagyhatta a gyógyszert, mert rendszeresen járt gyakorolni.

Itt sokat kell gondolkodni?
Igen. Az aikido fizikai és szellemi gyakorlás is.
Egyszer lejött valaki kipróbálni egy edzést, és már az első edzésen azt mondta: “Huh, de hát itt sokat kell gondolkodni!” Ezen nekem is el kellett gondolkodnom, hogy ez kritika vagy dicséret :)

Máshogy tanítod a gyerekeket?
Igen, a gyerekeknél fontos nekem az is, hogy jó érezzék magukat. A gyerekeknek ugyanis nagyon fontos a játék. A gyerekfoglalkozások játékosabbak, pl. dobom a labdát és gurulva kell elkapni, kidobós is van, vagy a végén foci. Felnőtt edzéseken azonban a tudatosság a fontosabb. Ha Salföldön a szokásos tavaszi vagy őszi közös edzőtáborban vagyunk, akkor mindenképpen játékos elmek is vannak az edzéseken.

Nem nehéz rendet tartani, fegyelmezni a gyerekeket?
Nem, ha érdekes, értelmes dolgokat adunk át a gyerekeknek, akkor figyelnek, leköthetők.

Hol tanítasz?

Az edzések helyszínei és egyéb információk a honlapunkon megtekinthetők.

http://www.szilvavirag.hu/edzesek/

Helyszínek:

1. Zichy Miklós Általános Iskola
 2072 Zsámbék, Honvéd u. 4 
Szombat: 10:00-12:00 Tóth Imre /4.dan/

2. Józsefvárosi Judo terem 
1085 Budapest Somogyi Béla u. 13. 
Kedd- Csütörtök: 19:00-20:30 Tóth Imre /4.dan/ 

3.Budapesti Műszaki Egyetem Sportcentrum
Hétfő-Szerda-Csütörtök: 7:00-8:00 
 Tóth Imre /4.dan/, Áy János /3.dan/

2014. szeptember 24., szerda

Pom-pom mánia

Nemrég beszereztem egy-két pom-pom készítő szettet, és a gyermekeim nagyon rákattantak. Nagyszerű kis szerkezetek, könnyen használhatók, 5 éves kisfiam, és 8 éves kislányom is könnyen tudott velük számtalan pom-pomot csinálni. A neten számos változat található, legolcsóbban úgy juthatunk hozzájuk, hogy megrendeljük valamelyik oldalról, ahol személyes átvétel is van. Mi egyenlőre csak pom-pomokat csináltunk, de a neten számos pom-pom állatkát lehet találni.

                  
                       pom pom pulykák innen http://www.allyou.com/budget-home/crafts/turkey-craft



 
pom pom szörnyek innen
http://www.sugarbeecrafts.com/2014/02/kids-contributor-pom-pom-love-monsters.html#_a5y_p=1256503













































Ha viszont ellátogattok a Mesemúzeumba most szombaton /szeptember 27-én/ akkor ott a sárkányos témájú kézműves foglalkozáson ti is kipróbálhatjátok, lesz kötés /nem kell megijedni, nagyon egyszerű, pom-pom készítés, könnyen reptethető sárkány, gesztenye sárkány, és papírsárkány is. Kicsiknek- nagyoknak, anyukáknak, gyerekeknek jó móka.

http://www.mesemuzeum.hu/sarkanykeszites

2014. augusztus 6., szerda

Ünnepi ló marionett

Ha unatkoznak a gyerkőceink, érdemes az újságosnál is körbenéznünk, hiszen számtalan gyerekmagazin van a polcokon. Én  Breki magazinnak szoktam barkácsötleteket adni, a júliusi számban egy hajós ötletem jelent meg, és ajánlom mindenkinek az augusztusit, amiben  egy lovas huszár elkészítési leírását láthatjátok, fotókkal.Ez a magazin  nagyon sokrétű, van benne sok mese, feladat, barkácsötlet, ismertető részek..../www.brekimagazin.hu/ Ajánlom mindenkinek!



2014. július 23., szerda

Egyszerű origami gyűjtemény esős időre

Mit csináljunk ha rossz az idő? Mi tegnap origamiztunk a gyerekekkel, mivel az 5 éves kisfiam is büszkén mutogatta, múltkor, hogy hogyan kell borítékot hajtogatni, kislányom pedig kívülről tud rengeteg mintát, sőt egy másik kislányt is ezzel szórakoztattam rájöttem ez jó móka lehet másnak is. Mivel már többször befürödtem jól kinéző könyvekkel, amiben a minta maga jól néz ki, de még én is elakadok a hajtogatás felénél, ezért rájöttem, hogy jó lenne egy netes gyűjtemény ilyen napokra, amit hamar elő lehet kapni. Íme hát. Jó szórakozást!

pillangó

















































































cica vagy oroszlán
http://www.origami-instructions.com/origami-cat.html

























bagoly

































panda

































elefánt
http://www.origami-instructions.com/easy-origami-elephant.html
















róka
http://kidspressmagazine.com/arts-crafts/activities/animals-origami/easy-origami-fox.html#Ee7HxaaG1VvwA7DU.32

































nyuszi
http://kidspressmagazine.com/arts-crafts/activities/animals-origami/easy-origami-rabbit.html

































csibe
http://en.origami-club.com/easy/animal/chick/chick/index.html

2014. július 10., csütörtök

Nyári kézműves, alkossunk kedvünkre

Július 12-én 11 órától a Mesemúzeumban kicsik és nagyok kreatívkodhatnak velem. Most sok mindennel készülök, felnőtt és gyerek is találhat magának valót az ötletek közül, amit megvalósíthat. A téma az utazós játékok lesznek, ami annyit jelent, hogy olyan társasjátékokat is készíthetünk, amit magunkkal lehet vinni, és ha valakinek túl melege lesz, még saját legyezőt is csinálhat. Illetve kicsiknek lesz só-liszt gyurma, festés.




2014. április 19., szombat

Tapsi relax, mit csináljunk, ha a gyermekünknek fáj a hasa a stressztől

Na erre még én sem tudok választ adni. Csak próbálkozom, és keresem a megoldásokat. A problémák az iskolakezdéssel kezdődtek. Az iskolában ugyanis Róza nagyon próbál megfelelni, jól teljesíteni, az óvoda után kissé szokatlan, hogy itt már vannak elvárások, kötelező házifeladat minden nap, felmérők, versmondás, stb. Nehezen indulunk az iskolába minden alkalommal, és gyakran előjön nála a hasfájás. Amellett, hogy igyekszem mindig kifaggatni, nem történik-e semmi rossz, vagy inzultus a gyerekek között, és vittem már orvoshoz is, /voltunk vérvételen/, gondoltam arra, hogy kell valami alternatív megoldás. Mindenesetre az, hogy tavasz lett, és többet vagyunk levegőn, többet tud mozogni kicsit segített. Emellett gondoltam, hogy jó ha megismerkedünk a relaxálás, ellazulás techikájával valami mesés formában. Véletlenszerűen, szinte találomra választottam a Tapsi relax cd-t, hisze belehallgatni nem tudtam. Postán jött, így türelmetlenül vártam, és nagyon kellemes meglepetés ért.
A cd-n a zene nagyon kellemes zongora variáció, és a mesét elmesélő Sólyom Ildikónak is nagyon kellemes hangja van. A gyerekek /4,5 éves Teó és 7 éves Róza/ rögtön megszerették, és azóta is rendszeresen kérik, hogy hallgassuk. A legjobban az első mesét szeretjük, ami Vidám Tapsiról, és Mérges Tapsiról szól. Kislányom már az első hallgatás után megjegyezte, hogy Vidám Tapsinak azért sikerül minden, mert mindig jó, pozitív dolgokra gondol, mérges Tapsinak pedig azért nem, mert mindig úgy gondolja, hogy ez neki úgysem sikerül. Ezt nagyon jó, ha tudják már gyerekkoruktól kezdve. Emellett a cd-n van egy lazító gyakorlat, egy mese arról, hogy mindenkiben van valami értékes és fejleszthető tulajdonság, képesség, és egy mese az elalvás körüli félelmekről.
Ennek kapcsán csináltunk egy nyuszit, amit Róza talált ki, és egy kicsit tovább fejlesztettem.


Róza nyuszija













Egy nem foszlós anyagból kivágtam egy 22x22 cm nagyságú négyzetet. a közepébe tettem egy kindertojás belsejét, majd háromszögformában behajtottam és megkötöztem, alá kötöztem még egy kindertojás belsőt. A lelógó anyag, a nyuszi füle. Kezet, lábat, orrot papírból ragasztottam rá. (Én PK3-as könyvkötészeti ragasztót használok, ami környezetbarát és olyan mint a hobby ragasztó)

Egy kis húsvéti egyveleg

     Mi már jóval húsvét előtt nekiálltunk tojást festeni, mert a gyerekek a húsvétot a nagyszülőkkel töltik, de így sem akartam, hogy kimaradjon ez a közös készülődés. A Hagyományok Házában a hozzáértő szakértők pedig még bátorítottak arra, hogy kipróbáljuk a méhviaszos írókázást. Először nekem is voltak kétségeim afelől, hogy ez a technika alkalmas-e kisgyerekkel való kézműveskedésre /forró viasz, forró edény, mind veszélyforrás/, de megfelelő odafigyeléssel nagyon nagy élmény a gyerekek számára. /4,5 és 7 évesek a gyerekeim, kisebb korban, főleg amíg nem fogad szót valaki, nehezebb a kommunikáció nem ajánlanám/
     A tojásfestést a tojások kifújásával kezdtük, ami jó móka volt a kislányomnak és kisfiamnak is egyaránt, és nem is tűnt nehéznek, annak ellenére, hogy gyerekkori emlékeimben az élt, hogy piros fejjel küzködtünk, hogy végre kifolyjon a teljes belső tartalom. /valószínűleg kicsik voltak a lyukak/
Most viszont a jó kis bőrvarrótűimmel egész könnyen tudtam 2-3 mmes lyukat fúrni, és a gyerekek ügyesen végrehajtották a szükséges előkészítő műveletet.
     Összeeszkábáltam két írókát. Mivel nem találtam sehol a környéken, a hobby boltban vettem alumínium lemezt, és ebből hajtottam tölcsérkét. Azután kisfiam által összegyűjtött vékonyabb botokat behasítottam, és ide illesztettem a tölcsért, amit egy dróttal rögzítettem. Nem volt egyáltalán tökéletes, de a tojásfestés így is élmény maradt. Szerintem az a fontos, hogy a gyerekek megismerkedtek a technikával, és mivel az írókának a használata ügyes kezeket igényel, a finommozgást is fejeszti, amellett, hogy jó móka.
Aki viszont tökéleteset szertne, annak itt van egy remek blog: http://netfolk.blog.hu/2014/04/05/iroka_kande_gica_kesice_keszitese

  Nagyon sok mindre kell odafigyelni.
- forró legyen a viasz /ha tűzhelyen melegítjük időnként rohangálni kell az asztal és a tűzhely között, de ezt találtam a legbiztonságosabbnak/
- elég sokáig legyen benne az íróka /a kislányom a Néprajzi múzeumban azt tanulta, hogy legalább 15-20ig el kell számolni, azután lehet csak kivenni/ Ha hidegebb a viasz, akkor aláfolyik a festék.

Ezután jöhet a festék, mi bolti festéket használtunk, de lehet természetes festőleveket is használni.
http://www.femina.hu/husvet/kepgaleria/termeszetes_tojasfestes

Emellett készült még tojástartó wcpapír gurigából, és nyuszi és baba kindertojás tojásából.


























2014. március 29., szombat

Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? avagy a Föld napja

Íme egy reményt adó jelmondat. A "Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?" a Föld napjának jelmondata. Ha túl kicsinek érezzük magunkat ahhoz, hogy tegyünk környezetünk védelméért, akkor olvassuk el, hogy hogyan kezdte Denis Hayes egyetemista 1970-ben. Mindig is csodáltam az amerikaiak eltökéltségét, és világmegváltó hitét /talán ezért ott a legtöbb az egy főre eső szuperhősök száma/.
A Föld napjának nálunk is van magyar weboldala: http://www.fna.hu/tortenetunk/afoldnapja. Itt le lehet tölteni egy társasjátékot is. http://fna.hu/jatektar/okovilag
Nemcsak ezen az egy napon érdemes gyermekeink figyelmét felhívni mennyire fontos, hogy takarékosan használjuk az energiát, de használhatjuk ezt arra, hogy felhívjuk a figyelmét a környezetünk védelmére. Amit otthon tehetünk az a szemléletformálás, és példamutatás /energiatakarékosság, szelektív hulladékgyűjtés, vízzel való takarékosság/ 
A legegyszerűbb és nagyszerűbb szemléltető eszköz, egy tekerős elemlámpa, amivel csak azután lehet világítani, ha megtekertük és megtermeltük az energiát. Ugye mennyire természetes, hogy csak feltesszük töltőre a telefonunkat, ha lemerül?
 Egy újrahasznosítós kézműves foglalkozás kapcsán pedig beszélhetünk arról, hogy mennyi mindent újra felhasználhatunk, akár otthon, akár szelektálás után nagyban.
Itt ásványvizes üvegből törökcsászáros ceruzatartót készítettük a "Kiskakas gyémánt félkrajcárja" meséhez a Mesemúzeumban, illetve kupakokból hajgumit, az összeillesztéshez milton kapcsot használtunk.

A törökcsászár bajsza és szakálla, és turbánja dekorgumiból készült. Kezét úgy csináltam, hogy régi pólóból vágtam le egy csíkot, meghúztam, így összepöndörödött. Alkoholos filctollal rajzoltunk rá.

















Ezek karkötők, vagy hajgumik, a kötő szintén póló csíkból van, amiben az a jó, hogy nyúlik. Ezenkívül köröket vágtam ki ásványvizes palackokból, és ezt lehetett összerakni a virágos változatnál.